top of page

Analizując rynek zabawek dla zwierząt pod kątem zastosowanych w nich składników z przykrością stwierdzamy, że rynek jest zalany niskiej jakości produktami, które nie tylko są mało wytrzymałe jak na potrzeby wymagającego psa, ale także często mogą realnie zaszkodzić zdrowiu zwierzaka. W większości przypadków elastyczne zabawki polimerowe składają się z wulkanizowanej gumy zawierającej toksyczne metale ciężkie, a także z miękkiego PCV czy niskiej jakości plastizolu, który kryje w sobie niebezpieczne ftalany oraz inne szkodliwe materiały plastikopodobne.


Zespół naszych inżynierów zauważył, że jak dotąd w Europie nie było przeprowadzonych żadnych poważnych badań ani nie wprowadzono odpowiednich standardów w zakresie wymogów produkcji zabawek dla zwierząt, które zapewniłyby bezpieczeństwo czworonogów. Ustanowiliśmy
dla siebie ambitne, ale osiągalne cele - stworzenie wysokiej jakości zabawek dla zwierząt, poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii i użycie bezpiecznych materiałów, które nie będą zawierały żadnych szkodliwych składników.

W trakcie opracowywania naszych zabawek bazowaliśmy na wiedzy weterynarzy, biologów oraz rekomendacjach czołowych hodowców psów. Zapoznaliśmy się także i wzięliśmy pod uwagę badania Technological University of Texas w zakresie niebezpieczeństw i wpływu wybranych
substancji chemicznych na zdrowie i życie zwierząt.


Wyniki badań uniwersyteckich pokazują, że zabawki zawierające plastikowe i winylowe ftalany (estry kwasu ftalanowego) oraz w BPA (Bispehenol-A), mogą wniknąć w ciało psa oraz spowodować u niego zmiany hormonalne, zaburzenia reprodukcyjne, bezpłodnść oraz zwielokrotnić ryzyko raka. Ponadto, metale ciężkie oraz ich różne kombinacje są wysoce toksyczne i mogą gromadzić się w tkankach, prowadząc do poważnych chorób neurologicznych.


Aby zapewnić najwyższą jakość produkcji zabawek, zdecydowaliśmy się zastosować standardy Europejskiej Dyrektywy w spraweie bezpieczeństwa zabawek - EN 71, rozdział 3 I 9.

Materiały użyte w procesie produkcji naszych zabawek są odpowiednie nie tylko do wytwarzania produktów dla zwierząt, lecz bezpieczne także do tworzenia zabawek dla dzieci. Zabawki BaxterToys są wykonne z wysokiej jakości kauczuku termoplastycznego - Forplast-Z. Ten unikalny materiał został specjalnie ulepszony we współpracy z niemieckim laboratorium specjalizującym się w produkcji zabawek dla zwierząt i stał się własnością intelektualną naszej firmy.


Forplast-Z to hypoalergiczny, nie-toksyczny, bezwonny, delikatny w dotyku materiał, który jednocześnie cechuje się ponadprzeciętną wytrzymałością. Istotne jest, że nie zawiera żadnych metali ciężkich (takich jak ołów), PCV czy ftalanów. Zabawki wyprodukowane z Forplast-Z są wytrzymałe, elastyczne, bez problemu znoszą gryzienie i przerzuwanie, a także nadają się do recyclingu.

 

Forplast-Z jest wodoodporny, a ze względu na swoją lekką wagę - utrzymuje się na wodzie, co jest istotne podczas zabaw ze zwierzakami na otwartej przestrzeni w okolicy zbiorników wodnych. Nasze produkty są opracowywane we współpracy z kynologami, hodowcami psów oraz trenerami.

*Celem ograniczeń wskazanych w części 3 i 9  dyrektywy EN 71 jest minimalizacja wpływu potencjalnych toksycznych składników na dzieci podczas używania zabawek, poprzez ewentualne zużycie zabawki, połknięcie jej odgryzionego elementu, wdychanie czy ich wpływu na skórę.

Dyrektywa EN 71 w zakresie bezpieczeństwa zabawek, w części 9 wskazuje wymogi dotyczące zawartości niebezpiecznych związków organicznych w zabawkach dla dzieci, w sytuacji standardowej zabawy produktem.
Dyrektywa zabrania używania zapachów powodujących alergię, niebezpiecznych środków uplastyczniających, a także ftalanów.

Europejska dyrektywa EN 71 dotycząca bezpieczeństwa zabawek, w części 3 określa maksymalne limity 19 składników chemicznych włącznie z metalami ciężkimi, wskazuje restrykcje w zakresie użycia składników rakotwórczych, chemikaliów mutagennych i substancji
toksycznych dla ludzkiego systemu rozrodczego, zabrania obecności niektórych alergenów i definiuje pozostałe
wymogi do produkcji zabawek dla dzieci.

bottom of page